Szlakiem porcelany

Zima jest kapryśna tego roku. Raz rozpieszcza nas skrzącym się i przyjemnie skrzypiącym pod butami śniegiem, a za chwilę wpędza pod koc strasząc pluchą i wichurą. Mimo niepewnej aury i wielu innych niesprzyjających okoliczności ferie, to jednak ferie, więc wielu z nas ma ochotę na krótki odprężający wyjazd. Jaką destynację najlepiej wybrać? Oczywiście szlakiem porcelany!

Co powiecie na klasyk klasyków – Alpy. Wybierając ten kierunek na zimowe szusowanie po stokach przypomnijcie sobie, że oryginalną interpretację tego sielskiego krajobrazu na porcelanie Rosenthal stworzyła rozmiłowana w kwiatach Regula Stüdli. Utrzymany w kolorach kwietnej łąki projekt charakteryzuje się wyjątkową delikatnością i subtelnością, a błękity chabrów przywołują przed naszymi oczami wspomnienie alpejskiego lata.

Jeśli ktoś z was wybiera się na podbój wielkich miast, może warto wybrać miejsce nieoczywiste, a jakże urokliwe. Poczdam ma dla nas wiele atrakcji, z których jedna ściśle związana jest z historią marki Rosenthal. Chodzi o poczdamski pałac, którego dekoracje w miniaturze przeniesiono na legendarny serwis „Sanssouci”. Kiedy Fryderyk Wielki w 1745 roku rozpoczął budowę swojej nowej rezydencji w Poczdamie, zlecił również przygotowanie zastawy porcelanowej, która miała z wnętrzami budynku stanowić niepodzielną całość. Powstała więc kolekcja, której delikatne reliefowe zdobienia są wiernym odzwierciedleniem stiuków znajdujących się na stropie „Sali Wielkiej” pałacu Sanssouci. Rosenthal otrzymał w 1894 roku licencję i prawo do produkcji tego wyjątkowego serwisu w niezmienionej formie.

Dla wielbicieli porcelany jest jeszcze jeden oczywisty kierunek podróży. Meissen – Miśnia – stolica europejskiej porcelany, gdzie spod rąk artystów rzemiosła wychodzą prawdziwe dzieła sztuki. Dziś poza unikatowymi, malowanymi ręcznie egzemplarzami, miśnieńska manufaktura oferuje także coś dla amatorów współczesnych wzorów. Z tego cyklu pochodzi linia kubków, w której odnajdziemy nawiązania do dawnych rycin, barwnych szkiców przyrodniczych, tradycyjnych zdobień, jak również dekoracje inspirowane najnowszymi trendami we wzornictwie.

One Comment on “Szlakiem porcelany

Leave a Reply

%d bloggers like this: