“Słońce jest coraz bliżej…” – Otto Piene

Trudno popełnić błąd dekorując białą  porcelanę 24-karatowym  złotem! Ale to nie tylko złoto zadecydowało o tym, że filiżanka nr 23 zaprojektowana przez Otto Piene należy do jednej z najefektowniejszych.
2
Ten nieżyjący już (zm. w 2014 roku)  niemiecki artysta w swych projektach odwoływał się chętnie do motywu słońca lub wielobarwnej tęczy, stąd w jego projektach odnajdujemy charakterystyczny dla niej zestaw 6 kolorów lub złoto, przypisane słońcu.
8123578-2014728173154_original
“Słońce jest coraz bliżej…” – taki napis wkomponowany jest w dekorację jednego z talerzy zaprojektowanych przez Otto Piene i wyraża jego troskę o otaczający nas świat, zmieniający się  klimat i rosnącą temperaturę. Słońce przedstawione jest na nim w sposób niepokojący i trochę groźny, podobnie jak piękna kolekcjonerska filiżanka.
filizanka
Ostre krawędzie pozłacanego spodeczka przypominają  koronę, a słońce (a może złota gwiazdka ?) pojawia się częściowo u nasady uchwytu oraz ponownie w całej swej krasie łącząc uszko z filiżanką.
1
Całość stanowi intrygujące połączenie elegancji ręcznie pozłacanej porcelany z wyraźnym przekazem artysty, który zaprojektował zarówno formę jak i dekorację niezwykłej filiżanki.

Leave a Reply

%d