Arzberg

Zaledwie kilka minut niespiesznej jazdy lokalną drogą pozwala dotrzeć z miasteczka Arzberg do Selb. To tam sąsiadowały słynne niemieckie manufaktury Rosenthal i Hutschenreuther, przez całe swoje istnienie silnie z sobą konkurujące. Fascynująca historia niemieckiej porcelany sprawiła, że marka Arzberg dołączyła do nich i aktualnie wszystkie 3 połączyły swe siły w ramach grupy Arcturus.


Pod koniec XIX wieku niemieckie wyroby porcelanowe były eksportowane do Anglii na taką skalę, że spowodowało to wydanie specjalnego dekretu handlowego, w którym “niepocieszone” królestwo informuje swych obywateli, że masowo importowana porcelana musi być oznakowana jako “made in Germany”.

signature
Zamiar zniechęcenia, a zarazem ostrzeżenia nabywców przed nieświadomym zakupem obcych produktów w tym wypadku poniósł fiasko. Wręcz przeciwnie, stempel “made in Germany” stał się najlepszą rekomendacją. W przypadku Arzberga, którego produkcja w całości odbywa się w Niemczech, informacja ta również bywa przekonywującym argumentem.


Przełomowym rokiem dla marki Arzberg był rok 1931, kiedy Hermann Gertsch objął funkcję dyrektora artystycznego i sprawował ją aż do 1950 r.


Estetyka, funkcjonalność i ponadczasowość – to priorytety projektantów Arzberga, dzięki którym produkty tej firmy zdobywały wielokrotnie prestiżowe nagrody i uhonorowane zostały stałą ekspozycją w nowojorskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej, stając się również wyposażeniem Kancelarii Kanclerza Niemiec.

Bundeskanzleramt

Na tegorocznych targach Ambiente we Frankfurcie, Arzberg zaprezentował również nowości. Wśród nich znalazły się takie kolekcje jak: Ramo oraz pełen geometrycznych wzorów Tric w kwiatowej dekoracji Vivid Bloom.

 

Leave a Reply

%d bloggers like this: