Pasy, paski, paseczki

Trudno szukać lepszego przykładu elegancji i subtelności niż biała porcelana, którą nie bez powodu nazywa się przecież „białym złotem”. Wysublimowany urok serwisów, jak i poszczególnych ich elementów jest poza wszelką dyskusją.
maria_gold
Czasem jednak delikatna dekoracja może podkreślić naturalną urodę filiżanki czy dzbanka, czego przykładem jest seria „Maria Goldlinie”. Dyskretny, złoty pasek na elementach herbacianych i kawowych „Białej Marii” dodaje jej uroku, a jednoczenie nie przytłacza, dzięki czemu legendarny serwis może świecić jeszcze jaśniejszym blaskiem.
Okazuje się, że w niemieckich manufakturach ten typ zdobień stosowany był niegdyś dość powszechnie.

Wielobarwne paski spotykamy na historycznych filiżankach z kolekcji „Rosenthal Tradition”. Co ciekawe, wykorzystanie prostych, linearnych dekoracji wcale nie kłóci się z klasyczną formą przedmiotu.
W naszych zbiorach znajdujemy modele, których ozdobą są subtelne, cienkie linie okalające filiżankę także od wewnątrz. Zdarzają się też inne, bogato zdobione szerokimi, poziomymi pasami, nierzadko złożonymi z intrygujących zestawień kolorystycznych.
paski_last2
Elementem łączącym te wzory jest pojawiający się w niemal w przypadku każdego egzemplarza kolor złoty, który jest doskonałym uzupełnieniem dekoracji – pięknie komponuje się z błękitem, oranżem czy zielenią, a także świetnie sprawdza się w towarzystwie wielokolorowych pasów.

Leave a Reply

%d bloggers like this: