“TAC” na WarsawHome 2019

Warsaw Home to największe w tej części Europy biznesowe targi wnętrz, które w tym roku odbywają się po raz czwarty. Impreza cieszy się już zasłużoną renomą, imponując ogromną skalą i rozmachem. Nic dziwnego, że przyciąga wystawców i zwiedzających z kraju i zagranicy.
WH_2019
Na trzeciej edycji Warsaw Home byliśmy obecni z obszerną prezentacją, która odzwierciedlała różnorodność z jaką kojarzona jest dziś marka Rosenthal. Obok uznanych kolekcji o klasycznych formach znalazły się nowoczesne linie z działu Studio-Line oraz – pokazane premierowo – serwisy dedykowane profesjonalistom z branży HoReCa.

Miłośnicy wyrafinowanego stylu Versace mieli też okazję podziwiać wystawę, która upamiętniała 25 lat współpracy Rosenthal z włoskim domem mody. Zwiedzający oglądać mogli porcelanę, szkło, a nawet tekstylia dekorowane charakterystycznymi motywami. Inspiracje kulturą antycznej Grecji czy rzymskim barokiem to znaki rozpoznawcze linii „Rosenthal meets Versace”.

Naszą gościnną obecność na trwającej właśnie, czwartej edycji Warsaw Home zawdzięczamy magazynowi „Label”. W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni widz wprowadzany jest w tematykę świętowanej tego roku 100. rocznicy powstania słynnej niemieckiej uczelni artystycznej Bauhaus. Wystawa „Post-Bauhaus. Sztuka jako życie 1919-2019”, nieco przewrotnie nie skupiając się na historii tej awangardowej szkoły, spogląda na teraźniejszość i poszukuje idei Bauhausu funkcjonujących we współczesnym wzornictwie.
Serwis "TAC", proj. Walter Gropius
Na wystawie nie mogło zabraknąć naszej ikony – serwisu „TAC” zaprojektowanego przez założyciela szkoły Waltera Gropiusa dla Rosenthal. Współpraca architekta z manufakturą rozpoczęła się już w 1963 roku i nie od razu dotyczyła porcelany –  na zlecenie Philipa Rosenthala Gropius zaprojektował wcześniej budynki fabryczne, a kolekcja „TAC” została wprowadzona na rynek w 1969 roku.

Serwis wykonany z białej i czarnej porcelany okazał się być ponadczasową realizacją idei Bauhausu, która doczekała się też wielu reinterpretacji. Forma jasno komunikuje tu funkcję, jaką przedmiot ma pełnić, a niezmiennie – od czterech dekad – zestaw zwraca uwagę uniwersalną formą.

 

 

 

Leave a Reply

%d bloggers like this: