Sophie Taeuber-Arp w poznańskim CK Zamek

Od paru tygodni poznańskie Centrum Kultury Zamek otwiera przed zwiedzającymi nowy wymiar. Wystawa mało znanej szerszej publiczności, szwajcarskiej artystki Sophie Taeuber-Arp, nosi bowiem tytuł „Wkraczając w nowy wymiar” i prezentuje wycinek twórczości obejmujący dorobek plastyczny od końca lat 20. XX wieku, aż do tragicznej śmierci malarki w 1943 roku.
Sophies
Sophie Taeuber-Arp w pierwszej połowie XX wieku należała do kręgu abstrakcjonistów i konstruktywistów. Jako niezwykle otwarta i kreatywna artystka pracowała z różnymi materiałami, używała wielu technik, a za cel ustanowiła sobie propagowanie idei europejskiej awangardy, w czym wspierali ją m.in. Mondrian, Delaunay, Strzemiński, Kobro, a przede wszystkim mąż – dadaista Hans Arp, który przyczynił się do powstania Muzeum Sztuki w Łodzi.

fot. Joanna Januchowska / CK Zamek

Wystawa w Poznaniu jest nie tylko przywołaniem twórczości ważnej choć niedocenianej artystki, ale dla nas to przede wszystkim okazja do szerszego spojrzenia na abstrakcyjne i geometryczne motywy, które pojawiają się także na porcelanie.

W serii kolekcjonerskich filiżanek Studio-Line zaprojektowanych przez znanych, współczesnych designerów odnajdziemy wzory inspirowane tymi trendami.
Rosenthal Studio-Line, filiżanki kolekcjonerskie
Filiżanka autorstwa Dorothy Hafner jest oszczędna w formie i kolorystyce. Wyróżniają ją geometryczny kształt uszka, nietypowy talerzyk i czarno-biała dekoracja, której przeciwieństwem jest użycie wielobarwnych wzorów dominujących w projektach Brigitte Doege i Jana van der Vaarta.
Rosenthal Studio-Line, filiżanki kolekcjonerskie
Zarówno geometryczna forma, jak i zdobienie złożone z wyrazistych, przecinających się pod różnymi kątami pasów czy przylegających do siebie figur w kontrastujących kolorach przywołuje na myśl skojarzenia z pracami Mondriana i twórczością Bauhausu. Potwierdza także ideę wiary w uniwersalny i ponadczasowy wymiar abstrakcjonizmu, którą pragnęła rozpowszechnić Sophie Taeuber-Arp.

Więcej na temat wydarzenia: https://ckzamek.pl/wydarzenia/4976-wkraczajac-w-nowym-wymiar-tworczosc-sophie-taeuber/

 

Leave a Reply

%d bloggers like this: